Keratokonus Tedavileri

Op. Dr. Efekan Coşkunseven

(Dünyagöz Hastanesi Refraktif Bölüm Şefi)

FaceBook'ta paylaş

Dünyagöz

0532 415 67 70

arama alani

İlgili Başlıklar

 • Keratokonus Eksperleri İstanbul'da Buluştu

  Dünya çapında gerçekleşen ve her yıl farklı bir ülkede düzenlenen, Keratokonus Eksperler Sempozyumu’nun 2.si İstanbul’da düzenlendi. linke ulaşmak için tıklayınız.

 • ClearKone

  Sert Lens kullanamayan Keratokonus hastaları için devrim niteliğinde dizaynı ile “ClearKone yumuşak kontakt lensi” dünya ile aynı anda Dünya Göz Hastanesinde.

 • Üçlü tedavi: Halka - CCL - TopoLazer

  9-14 Nisan ESCRS sempozyumda, Dr.Efekan tarafından sunulan üçlü tedavi:Halka + CCL üzerine Topolazer tedavisi en iyi serbest bildiri olarak seçildi.

 • Dünya Keratokonüs Toplantısı

  5-7 Ağustos Dünya Keratokonüs Toplantısında Dr.Efekan Halka ameliyat tipleri ve Halka ameliyatlarında niye Femtosecond lazer konulu iki konuda konuşmacı olarak davet edildi.

 • Today Dergisi

  Catract ve Refractive Surgery Today Dergisi Dr. Efekan'a iki bölüm ayırdı. 1. bölümde 'Halka ve CCL kombine ameliyatlarındaki tecrübesini', 2. Bölümde ise Dünyaca ünlü 4 doctor ile Dr.Efekan 'keratokonus hastalarında görme kalitesini arttırmada nasıl bir yol izlediğini' anlatıyor.

Bize Danışın

Keratokonus Nedir

Keratokonus

Keratakonus

Keratokonus Nedir :

Yunanca :kerato-horn: kornea ve konos-cone: koni kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır.

Kornea gözün en önde bulunan ve ışınların fokuslanmasını sağlayan saydam dokudur.

Korneanın dejeneretif-non-inflamatuar, santral(merkezi)-parasantral( merkez çevresi) olabilen korneanın irregüler (düzensiz şekilli) hastalığıdır.

Keratokonus hastalığı:

Korneanın incelmeyle, şeklindeki bozukluk ve ilerleme karakterizedir.

 1. İncelme:

  Korneadaki zayıflığın ve konileşmenin bir sonucudur.

  keratoKonus

 2. Şekildeki Bozukluk:
  1. Kornea sivrileşir:İrregüler(düzensiz) astigmatizmaya sebep olur.
  2. keratoKonusSivrilesme

  3. Gözlüğe rağmen görme düzeyi tama çıkarılamayabilir. Miyopi ve astigmatizma zaman içinde değişir ve ilerler.
 3. İlerleme :

  Keratokonüs hastalığı ilerleyici bir hastalıktır.

Burchard Mauchart | William Bowman | Eugene KaltTarihçe:

Keratokonus ilk defa İngiliz tıp doktoru John Nottingham tarafından 1854 yılında basılan bir yayınında tarif edilmiştir.

1729 - Dudell , bir hastanın konik korneasının sonucunda görüşünde zayıflama olduğunu belirtmiştir.

1748 – Alman Anatomist ve Cerrah olan Burchard Mauchart, bu hastalığı daha detaylı bir şekilde ele alarak, keratokonusa benzeyen bu durumu ‘Staphyloma Diaphanum’ olarak tanımlamıştır.

1854 - İngiliz doktor John Nottingham ’Practical Observation on Conical Cornea’ kitabında titizlikle konik korneanın incelmesi,çıkıntı yapması, ve zayıflaması hakkında birçok bilgi vermiştir.Bu durum, buna benzer diğer ektatik hastalıklardan ilk kez bu dönemde ayrılmıştır.

1859 - İngiliz cerrah Sir William Bowman , durumu genişleterek retinoscope ve retinoskopik reflex kullanımını tanımlamıştır.

Hastalık, şuan ki ismi olan keratokonusu, Johann Horner’ ın yazdığı ^Treatment of Keratoconus^ tezinin başlığından almıştır.

1888 - Eugene Kalt, korneayı yassılaştırıp , astigmatı düşürerek görüşün düzelmesini sağlayacak , keratokonusa özel lens üretmiştir.