Astigmatın Tedavisinde Kornea Hastalıklarının Önemi

Astigmat‘ı olan kişiler uzak ve veya yakında bulanık veya gölgeli görürler. Görüntü hiçbir zaman keskin değildir. Bir yönde net olan çizgiler 90 derece aksinde bulanık görülebilirler. Mesela pencerenin dik kenarları netken yatay kenarları bulanık görülebilir. Astigmatism değişik dercelerde olabilir ve gözlük veya lens takanların %30-40 ında astigmat bulunur.

Daha net görme eforu baş ağrısı ve göz etrafında ağrı ,baskı yapabilir ve kişi kolay yorulup işi bırakmak zorunda kalabilir.

Bazen Göz doktorunun hastalığın tanı ve tedavisindeki hataları da astigmata  sebep olabilir.

Kornea sağlığı astigmatta önemlidir. Korneanın yüzlerce hastalığı vardır. Bunlardan en çok rastladıklarımız Göz kuruluğu, keratokonus, bahar nezlesi vb. gibi gündelik hayatta sosyal hayatı en çok etkileyenlerdir.

Kuru göz korneanın düzenini bozar, hastalıklara direncini azaltır. Bu nedenle Gözyaşını önemsemelisiniz.

Otorefraktometre ölçümü ile gözlük veren doktor keratokonusu atlar. Her hastada mutlaka skiyaskopik muayene yapılmalıdır. Astigmatın erken dönemde yakalanması ilerlemenin durdurulması için önemlidir.

Gözü rahatlatmak: Rahatsız göz gerilir, göz dışındaki kaslar kasılır. Doktor gözü rahatlatmalı, gerginlikleri damla ve egzersizle gidermelidir. (Palming…)2640030d0f4af57052217ba20cc0559f

Yanlış gözlük gözü gerebilir ve astigmata neden olabilir. Beyin yanlış gözlüğe de uyum sağlar ama…Beynin yanlış numaraya göre gözü şekillendirir. Sarı noktaya görüntünün net düşmemesi beyinden göze bazı uyarımlar gönderilmesine neden olur. Burada gözün beyazı skleranın ve göz kaslarının sertleşmediği bebek ve çocukluk yaşları için geçerlidir.

Gözlük kullanılmaması, kullanılan gözlüğünüz yetersiz olması sonucu göz görme gayretine girer ve kasılır. Kasılma göz küresinin yamulmasına ve dolayısı ile astigmata neden olur.

Kontakt lens mutlaka göz doktoru kontrolünde kullanılmalıdır. Göz doktorlarının kontakt lens deneyimi ne yazıkki az. Çapı küçük lens ve çok bol lens korneada sürtünme ve korneanın çarpılmasına neden olur. Su oranı yüksek lens göz yaşını sünger gibi emer ve göz yaşı yetersizliği nedenidir.

Bahar nezlesinde yetersiz tedavi: Bahar nezlesi 9-20 yaş arasında etkili olur. Korneada astigmat yönünden önemli hasarlar oluşturur. Bunlardan en tehlikelisi keratokonustur ve %30 olasılıkla ortaya çıkar.

gozlerinizle-ilgili-en-ilginc-bilgiler_x_56583_b

Doktor önlem almalı:

Kornea kalınlığı önemli: Ön mercek kornea 1 mm.nin yarısı kalınlıktadır. Kornea kalın olursa göz küresi yamulsa da astigmat oluşmaz. 580 üzeri kalınlığı anlatmaktayız.

Kornea ince ise koni gibi öne doğru uzar. Yani dikleşir. Bu göz dışındaki 6 kasın baskısı ile ortaya çıkar.

Doktor uyanık olmalı: Ailede astigmat varsa mutlaka kornea kalınlığı ölçülmelidir. Kornea kalınlığı 580 mikron civarındadır. 500 mikron civarındaki kornea kalınlığı astigmata ve miyopta ilerlemeye adaydır. (Pakimetri) Ailede miyop riski varsa ön arka çap ölçülmeli yaşa uygun uzunluktan fazla ise miyop ilerlemesi yönünden izlenmelidir.

Kaynak: doktorsitesi/makale/astigmata-neden-olmak