Doktor Tercihine Göre Uygulanan Keratokonus Tedavileri

doktor_hasta_iliskisi_a0961015b0c01804bc6b979ec4b7098bKeratokonus Tedavisinde ;

Keratokonus hastalığında tedavi çok kafa karıştırır. Bunun çeşitli sebepleri vardır:
 1. Hastalığın şiddeti her insanda değişiktir.
 2. İlerleme olup olmaması önemlidir.
 3. İlerleme hızı her hastada farklıdır.
 4. Görme keskinliği ve görme kalitesi her hastada farklıdır.
 5. Kişilerin görme beklentisi farklıdır.
 6. Gözlerin ikisinde de hastalık olması, ve hangi seviyelerde olduğu önemlidir.
 7. İnsanların sosyal durumu, mesleği ve karakterine göre ihtiyaç duydukları görme seviyesi farklıdır.
Sonuç itibariyle, bir keratokonus hastası orta seviyede bir görme keskinliği olduğu halde bulanık gördüğünün bile farkına varmayıp hayatından çok memnun iken, aynı seviyede başka bir keratokonus hastası aşırı rahatsız olabilir.

BiomikroskopNeden her doktor farklı tedavi önerir?

Bunun da çeşitli sebepleri vardır:
 1. Görme keskinliği bu hastalığın şiddetini belirlemede önemli bir kriterdir. Ancak, keratokonusta görme ölçümü, normal bir miyop-astigmat hasta gibi standart değildir. Bu hastalarda bilgisayarlı ölçümler çok saçma ve değişken sonuçlar verir. Başka başka cihazlar farklı sonuçlar verdiği gibi, aynı cihazda bile iki farklı zamanda farklı sonuç çıkabilir. Ayrıca, normal bir astigmat hastasında  bilgisayar ölçümünden çıkan sonuca göre gözlük denendiğinde çok tutarlı sonuçlar alınır, oysa bu hastalarda bilgisayar ölçümleri çoğunlukla yanlış yönlendirici olur. Bu nedenle bir doktor gözlük numarasını -10 bulurken, diğeri -3 bulabilir, veya bir ölçümde görme seviyesi %50 bulunurken, diğer ölçümde %20 bulunabilir.
 2. Hastanın tedaviden ve doktordan beklentisi de tedavide önemli bir belirleyicidir. Çok hafif bir bulanıklığı olan ve hastalığı çok hafif derecede olan bir hasta, gözünün “sıfırlanmasını” çok isterse, doktor tedavi önerebilir, öte yandan ameliyat istemezse doktor sadece takip önerebilir.
 3. Doktorun tecrübesi ve tercih ettiği yöntem: Her doktor daha çok alışık olduğu, veya sonuçlarının daha iyi olduğu, veya daha iyi yapabildiği, veya imkanlarının elverdiği… yöntemi tercih edebilir. Bazı hastalıklarda tedavi sınırları çok keskindir. Dünyanın her yerinde aynı kriterlere göre, aynı şekilde tedavi edilir. Ancak keratokonus gibi birçok hastalıkta tedavi kombinasyonları çoktur ve hastalık sınırları keskin olmadığı gibi, tedavilerin sınırları da keskin değildir. Bu nedenle doktor sayısı kadar tedavi seçeneği olabilir.
 4. Bazı doktorlar hızlı sonuç alınan yöntemi tercih ederken, diğerleri daha yavaş ve daha güvenli buldukları yöntemi tercih edebilir.
 5. Hastanın maddi imkanları ve doktorun maddi beklentileri de önerilen tedaviyi etkileyebilir.