Keratokonus Hastasının Günlük Hayatı Nasıldır?

 Bir Keratokonus Hastası, genelde hastalığını ergenlik döneminde değil, daha sonra, yani gençlik çağında öğrenir.. Muhtemelen bu hastalık  tesadüfen doktor ziyaretinde ortaya çıkar.Bunun üzerine hayatınızda ilk kez duyduğunuz, zor telaffuz edilen bir terimle karşı karşıyasınızdır. “Ke-ra-to-ko-nus”

Tanıdıklara sorulur, internetten araştırma yBir Keratokonus Hastası, genelde hastalığını ergenlik döneminde değil, daha sonra, yani gençlik çağında öğrenir.. Muhtemelen bu hastalık  tesadüfen doktor ziyaretinde ortaya çıkar.apılır. Bu ismini hiçbir yerde duymadığınız hastalık birden tüm hayatınız oluverir. Hala şaşkınlığını üzerinizden atamamış bir halde iken yavaş yavaş umudunuzu yitirmeye başlarsınız. Acaba artık göremeyecek miyim? Kör mü olacağım? Gözlerim gözlükle göremeyecekse nasıl görecek? Görmem bir gün aniden mi gidecek? Kime güveneceğim? Kimden yardım isteyeceğim? İlerleyen yaşlarımda yanımda kimse olmazsa ? gibi sorularını sık sık sorar olursunuz kendinize ve etrafınızdakilere.

Gerçek şu ki; Doktor Odasından çıktıktan sonra, Keratokonusu  sakin bir şekilde, soğukkanlılıkla karşılayan, kabul eden hastamız yok denecek kadar azdır.. Çünkü Çoğu Gençtir..Haklıdır da..O kadar endişelidirler ki, ne yazıkki farkında olmadan aile ve yakınları da, bu hastalığı onlar kadar olmasa da araştırmaya ve yaşamaya başlamıştır artık. Eğer bu durum ( kaygı- endişe-korku-çaresizlik duyguları) içinden çıkılmaz bir düşünce yumağına dönüşmüşse profesyonel bir psikolojik yardım almaları doğru ve rahatlatıcı olacaktır. Çünkü önünüze birden çıkan bu hastalık sizinle birlikte uzun yıllar yaşayacaktır. Ancak geçmişte bu hastalığa yakalanan bir Keratokonus Hastasına oranla çok şanslı olduğunuzu bilmeli ve iyi şeyler düşünmelisiniz..

55eaa975f018fbb8f88eabe8Bir Keratokonus Hastası şunu asla unutmamalıdır:

Günümüzde sadece Türkiye’de değil, dünyada da (kesin olmamakla birlikte) her 500 kişiden 1’i bu hastalıkla mücadele etmektedir ve yaşamını sürdürmektedir. Her geçen gün İlerleyen teknolojiler yüzümüzü güldürerek önümüze birkaç tedavi  seçeneği sunabilecek düzeye erişmiştir. Bu mutluluk verici bir gelişmedir.Artık sadece hasta değil Doktor da bu hastalıkta kendini çaresiz hissetmiyor. Çünkü geçmişte  bir hastaya “Gözün için kornea naklini beklemekten başka şansımız yok.” cümlesini söylemek de kolay değildi.

Keratokonus Hastalığını öğrenen bir kişi için atması gereken en önemli adımlardan  biri;Hastalığını öğrendikten sonra, kendisini, aile öyküsünü, sosyo-ekonomik durumunu, yaşam tarzını, hastalığının ilerleme evrelerini-seviyesini, kısacası baştan sona kişiyi  tanıyan ve tedavisini  bizzat takip edecek, yönlendirebilecek, alanında tecrübeli bir göz hekimiyle görüşmesi olacaktır.

Yapmanız gereken ve sizi rahatlatacak aktivitelerden biri de, sizinle aynı hastalığı paylaşan kişilerle bir platformda buluşmak. Bir blog sayfası, bir topluluk yazışması yada bir internet sitesi olabilir. Yaşadığınız olumsuzlukları başkalarının da yaşadığını ve bunların bir şekilde üstesinden geldiğini görmek ve okumak, sizi olumlu düşüncelere yönlendirecektir. Yapılabilirliklerinizi arttıracaktır.

Daha çok araştırmak, daha çok okumak, daha çok sormak iyi gelebilir..Ancak eğer herşey yolundaysa ve doktorunuz gözünüzle ilgili sağlıklı haberler veriyorsa, artık endişeyi bir kenara bırakıp huzur duyma  vakti gelmiş demektir..