Hayatınızın Kontrolü Sizde..Keratokonusun da.!!

Keratokonus sadece görmemizde hasarlar bırakan bir hastalık değil. Aynı zamanda psikolojik olarak beynimizinin  bir yerlerinde korku, endişe ve güvensizlik oluşturduğu da büyük bir  gerçek.Aslında  bunu degistirmek de yine bizim elimizde..Kendi hayatınızı hiç  başka birinin ellerine teslim ettiğiniz oldu mu.? Bu durumla özellikle iki konuda başbaşa kaliriz.Bunlardan biri tabiki aşk..ve elbette diğerini yazmaya bile gerek yok, tedavisi güç bir hastalık..Bunun olabilmesi için o birine çok güvenmeniz ve inanmaniz gerekir öyle bir değil mi! Ama yine de hep bir yerlerde kendi kendinize sorular sormaktan bir türlü kurtulamazsiniz. Uykulariniz kaçar, endişeniz  azalacağina artar da artar.

Bilindiği gibi, insanoğlu aslında gözleri  ile değil, beyni ile görür. Yani gözümüzün aracılığıyla beynimize iletilenlerle görüyoruz.Öyleyse ilk yapmamız gereken şey, akıl sağlığımızı korumak.Stress anında beyin hücrelerinin çalışmadığı bilinen bir gerçek. Gözlerimiz ise hayatımızda asla vazgeçemediğimiz yol haritalarimiz, hayat kurtarıcımız.

Kötü bir karar verdiğimizde, kendimizi sorgularız, ama eğer dönüş yolumuz hâlâ  varsa, o hatayi düzeltmek için hamleler yaparız, ayni duruma düşmemek için bir seyleri telafi ederiz. Fakat sağlığınız ile ilgili problemler yaşıyorsanız, bunu telafi edecek vakti bulamayabilirsiniz. Sağlık şakaya gelecek bir konu değil..Alacağınız kararları hızlı ve analitik düşünerek çözümlemelisiniz.Keratokonus hastalığı erken evrede karşılaşılması durumunda, onunla nasıl başedecegini bilen biriyseniz sizi zorlayabilecek bir hastalık değildir. Ne yapacağınızı biliyor olmanız önemli.Bu konuda mutlaka size içinde bulunduğunuz durumu anlatacak,endişelerinizi azaltacak, guvenenileceginiz, tecrübeli bir hekim tarafından yonlendirilmeniz önemli. Bir çok hastamiz bu konuda çok yalnız hissediyor.Yaşadıkları süreçte neler olacak, hangi tedavi ile devam edilecek, nasıl bir yol izlenecek?  Bilmiyorlar.Doktorunuzdan bilgi isteyin,sorun, araştırın. Bu sizi rahatlatacaktır. Sonunu ve nereye varacaginizi bilmediğiniz bir yol sizi asla mutlu etmez ve endişelerinizi azaltmaz.

Keratokonus ne yazıkki  bir grip gibi kısa bir zamanda tedavisini yaptırıp kurtulabilecegimiz bir hastalık değil. Aksine sabırlı, sebatli ve özverili olmak ilk şart..Bunun için iyi düşünmeli ve doğru kararlar almalısınız.

Sağlık ve Sevgiyle Kalınız..

Efekan Coskunseven

estetik4