Merak Edilen Göz Hastalığı “Keratokonus”

En Merak Edilen Göz Rahatsızlığı: Keratokonuskasıma

Keratokonus günümüzde çok popüler olan lazer tedavisi olmak için gelen hastalarda yapılan tetkikler sonucunda tespit edilmesi nedeniyle oldukça güncel olan bir hastalık. Erken dönemlerde hastalık ancak özel tetkikler yardımıyla fark edilebilir.

-18 yaşını doldurdunuz ama hala miyop ve astigmatizmanız artıyor mu?

-Her gittiğiniz doktor tarafından farklı bir gözlük veriliyor ve bir türlü gözlüğe rağmen tatmin edici net görme sağlanamıyor mu?

-Keratokonus hastalığı yönünden çok özel tetkiklerin yapıldığı bir refraktif cerrahi merkezine (lazer merkezi olarak tanımlayabiliriz.) görünmelisiniz.

Dünya Göz Hastanesi Türkiye’de ilk olarak Kerotokonus Tanı ve Tedavi merkezini açan kuruluş. Son yıllarda keratokonus hastalarında rahatsızlığın tedavi sürecinde takip edilmesi gerekliliğinden yola çıkılarak bir merkez oluşturmaya karar verdiklerini ifade edenOp. Dr. Efekan Coşkunseven, “Keratokonus Tanı ve Tedavi Merkezimiz kornea nakline kadar ilerleyebilen bu hastalığın erken teşhis, takip ve tedavisinin yapılması açısından büyük önem taşıyor. Erken teşhis ile bir çok hastada kornea nakline gidiş engellenebilir ya da yavaşlatılabilir. Bu merkezde günümüzde dünyada uygulanan halka ve crosslinking gibi bütün tedavi metodları uygulanabilmektedir. Hastaların kendi hastalıklarının seyri ve dünyada bu konudaki en yeni gelişmeler hakkında bilgi alabilecekleri bu merkez ülkemiz için bir ilk”.

Op. Dr. Efekan Coşkunseven, “ Bazen hiçbir şikayeti olmayan sadece miyopi ve astigmat kusurunu lazer ile tedavi yaptırmak için gelen hastalara yapılan çok özel tetkikler sonucu keratokonus teşhisi konulabiliyor’’ diyor.

Günümüzde lazer sonrası memnun olmayan ve numaraları hızla ilerleyen hastaların ameliyat öncesi dosyaları incelediğinde Forme Fruste Keratokonus yani başlangıç keratokonusun atlanılmış olduğunu ifade eden Op. Dr. Efekan Coşkunseven ‘Keratokonus hastalığında veya şüphesi halinde korneayı inceltecek LAZER gibi müdahalelerden kaçınılmalı’ diyor.

Niye Erken Teşhis Çok Önemli?

Malesef keratokonus hastalığı ilerleyici bir hastalık. Korneada ilerleyen sivrileşme ve incelme zamanla daha büyük bir deformasyona sebep oluyor ve görme kusuru bu nedenle gözlükle dahi düzeltilemiyor.ccl

Mart 2006 yılında Türkiye’de ilk Corneal Cross Linking tedavisini uygulayan Op. Dr.Efekan Coşkunseven ‘Günümüzde keratokonusun ilerlemesini durdurmak amacıyla Corneal Cross Linking tedavisi yapılabilir. Ancak bu tedavi yönteminde zamanlama çok önemli çünkü kornea kalınlığı belli bir kalınlığın altına inen hastalara yapmak mümkün olamıyor.’ dedi.

Cross-Linking tedavisi ile ilgili çalışmalar 13 sene önceye dayanıyor. Bu konuyla ilk çalışma Prof.Seiler ve ekibi(IROC klinik,Zürih) tarafından 7 yıl önce başlamış.Ekip çalışmalarında belirgin olarak tedavi edilen gözlerde ilerlemenin durduğu oysa tedavi yapılmayan gözlerde halen ilerlemenin devam ettiği görülmüş.. ‘Merkezlerinde 2006 mart  ayından itibaren tedavinin başarıyla uygulandığını ve tedavi edilen gözlerden hiçbirinde hastalığın ilerlemediğini’ ifade eden Op.Dr.Efekan Coşkunseven ‘türkiyede tedaviye başlarken 14. ülkeydik, ancak şimdi görüyoruz ki dünyada bir çok ülkede bu yöntem başarıyla uygulanıyor’ dedi.