CCL İLE İLGİLİ HERŞEY

Woman outdoors looking at camera

Woman outdoors looking at camera

Corneal Cross Linking (CCL) tedavisinde amaç kornea yapısının güçlendirilmesi ve hastalığın durdurulmasıdır.
Riboflavin (B2 vit) Damlatılması
İşlem öncesi topikal anestezik damla ile göz uyuşturulur. Topikal anestezik damla sonrasında künt bir spatül ile kornea epiteli mekanik olarak kaldırılır. Riboflavin solüsyonu, epiteli kaldırılmış kornea üzerine 5 dakika ara ile 2’şer damla 30 dakika boyunca damlatılır.
UV Işığın Uygulanışı
30 dakika sonrasında hasta biomikroskoba oturtulur. Ön kamarada riboflavin floresansı görüldükten sonra hasta tekrar ameliyathaneye alınır. 370 nm UV kornea yüzeyinden 4-5 cm uzaklıkta, yaklaşık 7 mm’lik bir alanda 5-10 dakika uygulanır. UV tatbiki sırasında her 1 dakikada 2’şer damla Riboflavin damlatılır. İşlem sonrasında göze bandaj kontakt lens takılır, göz kapatılmaz.
UV Cross-Linking (Moleküler düzeyde çapraz bağlanma) Tedavisi
UV-Cross Linking ameliyatı, UVA ışığı ve Riboflavin kullanılarak korneanın kollajen moleküllerine etki edip kornea mekaniğini arttırarak keratokonus hastalığındaki ilerlemeyi durdurabilir.
Uygulanan CCL Operasyonlarının Sonuçları
Dünyagöz Hastaneleri’nin bu konuyla ilgili ilk bilimsel çalışması Stockholm’deki Avrupa Katarakt ve Refraktif Cerrahi Kongresi’nde (ESCRS, 8–12 Eylül 2007) sunuldu ve American Academy of Ophthalmology (AAO) Kongresi’nde sunulmak üzere kabul edildi.