Hastanın Görmesini Arttırıcı Keratokonus Tedavileri

Keratokonuslu hastaların en büyük problemi olan görme sıkıntısı nedeniyle, günümüzde hala en iyi çözümün bulunması adına çalışmalar devam etmekte. Hali hazırda yenilenmiş tedavilerin de hastalarımıza büyük fayda sağladığını görmekteyiz. Keratokonusta hasta zaman ile yarıştığı ve görme seviyesi günden güne bozulabildiği için, vakit kaybetmeden uygun tedaviye karar verilip göze uygulanmalıdır. Bu tedavilerin başlıcaları şu şekilde:
keratokonus-img-2Kontakt lens:
Dünyada kullanılan en yaygın yöntem. Ancak sert yapıda olduğu için kullanımı hasta için zor olabiliyor. Bunun yerine Clearkone lens olarak adlandırılan lensler, yumuşak (hybrid) ve santral korneayı koruyucu özel yapısı ile başarılı bir sonuç veriyor.
Halka yöntemi:
Kontakt lensi kullanamayan hastalarda başvurulan bir yöntem. Intralase Femtosecond Lazer yöntemiyle kanal oluşturarak yaklaşık 1-2 dakikada ameliyatı gerçekleştirmek mümkün.
halka1Topografik lazer tedavisi:
Türkiye’de ilk defa Dünyagöz tarafından uygulanan bir yöntem.
Tedavide lazer, keratokonuslu dokudaki harita analiz edilerek programlanıyor.Hasta sadece 3-4 dakikalık kısa bir işlemle gözlüğe ve lense veda edebiliyor. Ayrıca bu tedavi, daha önce Korneal Crosslinking (CCL) ve Kornea içi Halka tedavilerini yaptırmış hastalarda daha büyük bir başarı sağlıyor.
Göz içi kontakt lens: 
Bu tedaviyle -18 numara sferik ve -6’ya kadar astigmat tedavisi yapılabiliyor.
Yukarıdaki tedavilerden önce CCL (Korneal Çapraz Bağlama Tedavisi)  uygulanması son derece önem taşımaktadır.
Bugün keratokonusun ilerlemesini durdurmak için CCL (Corneal Cross-Linking) diğer bir adıyla çapraz
bağlantı yönteminin kullanıldığını belirten Op. Dr. Coşkunseven, tedavi detaylarını şöyle anlatıyor: “Bu yöntemi hastaya uygulayabilmek için kornea kalınlığının 400 mikronun altında olmaması gerekiyor.Dolayısıyla hastanın bu yöntem için uygun olup olmadığına kornea
kalınlığı ölçümü ve topografik incelemelerden sonra karar verebiliyoruz. Kritik olan nokta, hastalığın erken tanısı ve sonrasında tedavi edilmesi. Erken teşhis, kornea nakline kadar ilerleyen hastalığın önlenmesi ve kontrol altına alınmasında büyük önem taşıyor.”
 Bu belirtiler varsa mutlaka doktora gidin!
■Gözde sürekli alerji ve kaşıntı
■Devamlı ilerleyen miyopi ve astigmat
■Gözlüklerden bir türlü memnun olamama
■Gözlüğe rağmen net görüş elde edememe
■Gece araba kullanırken zorluk çekme