Kornea Nakli Ameliyatı Ne zaman Uygulanır?

Kornea Nakil İşlemi Hangi Durumlarda Gerçekleştirilmektedir?

Korne nakil işlemi korneanın bağlı olduğu nedenlere göre gerçekleştirilmektedir. Ancak kornea nakil işlemi genel olarak şu durumların meydana gelmesinden hemen sonrasında gerçekleştirilmektedir.

Korneanın şeklinin bozulması durumunda: Çeşitli neden ve göz hastalıklarına bağlı olarak korneada meydana gelen şekil bozuklukları çoğu zaman kornea nakil işleminin gerçekleşmesine neden olabilmektedir.

Korneada ödemler meydana geldiğinde: Çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelen kornea ödemleri de kornea nakli işleminin gerçekleştirmesini gerektirmektedir. Özellikle ödemlerin korneanın genel yapısına ciddi zararlar verdiğinden dolayı mutlaka korneanın değiştirilmesi gerekmektedir.

8340_15Kornea yaralanmalarında: Çeşitli iç ve dış darbeler sonucunda korneada meydana gelen çeşitli yaralanmalar da korneanın nakil işleminin yapılmasını gerektirmektedir.

Korneanın saydamlığını kaybetmesiyle: Çeşitli nedenlere bağlı olarak korneanın saydamlığını kaybetmesi kornea açısından çok şey ifade etmektedir. Bu durumun meydana gelmesi beraberinde kornea nakil işleminin yapılması gerektiğinin kaçınılmaz olduğu anlamına gelmektedir.

Göz uçuğu rahatsızlığı meydana geldiğinde: Ciddi bir göz rahatsızlığı olan göz uçukları özellikle korneaya ciddi zararlar verebilmektedir. Bunun sonucunda tahrip olan kornea çoğu zaman nakil gerektirebilmektedir.

Kornea Naklinde Uygulanan Tedavi Yöntemi Hangisidir?

Kornea nakli işleminde genel olarak ”Intralase lazer” cerrahi yöntemi uygulanmaktadır. Diğer tedavi yöntemlerine göre çok daha avantajlı olabilen bu yöntem sayesinde en zorlu kornea vakaları dahi kısa sürelerde tedavi edilebilmektedir.

Oldukça başarılı sonuçlar verebilen bu tedavi yöntemi sayesinde başarıyla sonuçlanan kornea nakli işlemleri sonrasında ilgili doktorun uygun görmesi durumunda hasta birkaç gün hastanede gözetim altında tutulmakta ve bunun sonrasında ise evine taburcu edilmektedir. Evinde de doktorun uyguladığı birkaç günlük veya haftalık programlardan sonra sosyal ve iş aktivitelerine kaldığı yerden devam edebilmektedir.