Vitamin ve Antioksidanların Göz Sağlığına Etkileri

Vitaminler, tıpkı genel sağlığımız  için olduğu gibi, görme açısından da önemlidir. Vitaminlerin çeşitli türleri vardır ancak bir kısmı, görme sağlığına özellikle katkıda bulunur. balık yağı gibi şeyler, ve antioksidanlar genel göz sağlığı için çok yararlı olabilir, ancak diğer vitaminlerin gözlerinizin üzerinde bir etkisi olmayabilir. Size yararı nedir  ve gözlerinizde  hangi vitamin işe yarayabilir, anlamak önemlidir.

Antioksidanlar:

Antioksidanlar, tüm bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı serbest radikallerin başındadır. Onlar bizim organlarımızı, bizi hastalıklardan, özellikle soğuk algınlığı, grip ve enfeksiyonları defetmekte  yardımcı olur.denin normal metabolik faaliyetleri sırasında meydana gelen ve hücrelere saldırarak yapılarını bozan moleküller olan serbest radikaller ciddi hastalıklara neden olurlar. Antioksidanlar ise hasara uğramış hücreleri koruyan maddelerdir.

Serbest radikaller vücudun antioksidan aktivitesinden daha yoğunsa dengesizlik meydana gelir ve hücrelerde oksidatif hasar oluşur. Yaş ilerledikçe  beden daha fazla serbest radikale maruz kalır ve daha fazla serbest radikal üretir. Bununla birlikte  vücudun doğal antioksidan üretimi yaşın ilerlemesiyle azalır.

Yüksek düzeyde tahrip edici etkisi olan serbest radikallerden korunmak için meyve ve sebzelerin tüketilmesi gereklidir.  Gerekli miktarda alınamaması halinde kanser, kalp hastalıklarını, damar tıkanıklıklığı, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların görülme olasılığı artar.

Antioksidanlar bakımından yüksek olan yiyecekler Oksijen Radikali Emme Kapasitesi (ORAC) yüksek olan besinler olarak adlandırılır.

4259_antioksidan-300x159Aşağıda antioksidanların daha genel yararları şunlardır:

İltihaplanmayı azaltır.
Kalp krizi / inme riskini azaltır.
Cildi nemlendirir.
Cilt dokularını tamir eder, gençleştirir.

Bizim görüşümüz  ve genel göz sağlığımız için  antioksidanlar kullanıldığında  gözün kritik fonksiyonlarını destekleyen ve bizim hastalıklara olan direncimizi artırmak için yardımcı olurlar. Antioksidanlar ayrıca yaşa bağlı göz koşulları söz konusu olduğunda, vücudunuzun yardımcısı ve % 25 oranında genel tehlike riskini azaltır. Antioksidan takviyeleri de  Göz Enstitüsü araştırmalarına göre % 19 oranında genel görme kaybı azaltmaya yardımcı olabilir.

En uygun  vitaminler gözde uygulandığında,  Eğer gelişmekte olan katarakt riski varsa, bunu azaltmak ve genel göz fonksiyonunu artırmakta  yardımcı olabilecek bir ek vitamin takviyesi sağlamak yardımcı olabilecektir..

Diğer Takviyeler: Balık Yağı / Keten Tohumu Yağı

Balık ve Keten tohumu yağı gibi diğer destekler, kalp hastalığı olasılığını azaltarak, koroner arter hastalığı gibi durumlarda yardımcı ve doymamış omega-3 yağ asitleri için büyük bir kaynaktır. Bu omega-3 yağ asitleri de Makula Dejenerasyonu, Kuru Göz ve hatta Glokom gelişmekte olan yetişkin hastalıklarının korunmasına yardımcı olabilir. Günlük alınan bu takviyeler ile genel vizyonu korumak ve azaltılmış görme kaybının şansınızı artırabilirsiniz.

freeradicalB2 VİTAMİNİ (RİBOFLAVİN)

Suda eriyen vitaminlerden ve eksikliği en sık görülen B grubu vitaminlerden biridir. Yağ, protein ve karbonhidrat metabolizmasında enerji üretilmesi için gerekli olan enzimlerin koenzimidir. Hücresel solunum için temeldir, ayrıca cilt ve gözler için gereklidir.

E VİTAMİNİ (TOKOFEROL)

Yağda çözünen, güçlü antioksidan etki gösteren bir vitamindir. Serbest radikalleri nötralize eder ve hücre membranlarının zarar görmesini önler. Kırmızı kan hücrelerini korumaya yardım eder, kalp hastalıklarından, katarakt ve bazı kanserlerden korunmaya yardımcı olabilir.

C VİTAMİNİ (ASKORBİK ASİD)

Suda eriyen vitaminlerdendir. İmmun sistem, diş ve kemikler, kan damarları, yara iyileşmesi, demir emilimi için vazgeçilmezdir. Serbest radikallerin inaktivasyonunda rol alan bir antioksidandır. Bu özelliği ile, hücreleri oluşabilecek zararlardan korur. Vitamin C vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırır. Aynı zamanda yaraların iyileşmesi, diş ve dişeti sağlığı için de önemlidir. C Vitamini kan damarlarını güçlendirir. Vücudun tüm organlarının ve salgı bezlerinin fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için C Vitamini gereklidir. Sigara içen, stres altında olan, alkol kullanan ve ileri yaştaki insanlar daha yüksek oranda C Vitaminine ihtiyaç duyarlar.